Svensk Hamn och skeppsservice AB
Är det här ert företag?
Skapa ett konto för att uppdatera uppgifterna
Uppgifterna nedan kommer ur Bolagsverkets och SCB:s register. För att ändra eller lägga till uppgifter skapar ni ett konto, söker fram Svensk Hamn och skeppsservice AB och visar att ni hör till företaget.
Omsättning
456 Tkr
+2,5 % mot 2020 (445 Tkr)
Räkenskapsåret till 31 maj 2021
Anställda
Inga anställda
Storleksklass i SCB:s företagsregister
Lönsamhet
−26 Tkr
Årets resultat, rörelsemarginal −5,7 %
Soliditet
32,6 %
Eget kapital 138 Tkr
Organisationsnummer
556875-9376
Aktiebolag
Registrerat
2011
Hos Bolagsverket 2011-12-13
Ort
Stockholm
Det finns 114 049 företag i Stockholm.
Status
Verksamt
Juridisk form: Övriga aktiebolag
Om verksamheten
Aktiebolaget ska bedriva lossning och lastning av fartyg vid terminaler samt inspektion, bogsering och bärgning av fartyg. Installationer av diverse utrustning i fartyg och kajer. Sanering av tankar och utsläpp. Konsulttjänster inom sjö och terminaltjänster. Transporter på vatten. Service och renovering av motorer, fartyg och kajer. Sköta serveringar och restauranger åt kunder i fartyg och på land. Försäljning av delar och enheter till fartyg och kajer.
Svensk Hamn och skeppsservice AB:s verksamhetsföremål ur bolagsordningen hos Bolagsverket.
Branscher
Svensk Hamn och skeppsservice AB är registrerat i 5 branscher hos SCB.
Bifirmor
Namn som Svensk Hamn och skeppsservice AB driver delar av verksamheten under, registrerade hos Bolagsverket.
Nemoliska undervattensverktyg
För den del av verksamheten som avser import och försäljning av specialverktyg för fartyg och undervattensarbeten.
Registrerad 11 februari 2016
shoss Resturang Works
För den del av verksamheten som avser driva restaurang och serveringar iland och på fartyg.
Registrerad 11 mars 2021
Swedish Harbour & shipservice AB
Registrerad 13 december 2011
Bokslut
Ur årsredovisningarna hos Bolagsverket, egen bearbetning.
- Balansomslutning
- 424 Tkr
- Resultat efter finansiella poster
- −26 Tkr
- Kassalikviditet
- 184 %
| Räkenskapsår till | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05 | 2018-05 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 456 Tkr | 445 Tkr | 589 Tkr | 427 Tkr |
| Resultat efter finansiella poster | −26 Tkr | −77 Tkr | −68 Tkr | −131 Tkr |
| Årets resultat | −26 Tkr | −77 Tkr | – | – |
| Anställda | – | – | – | – |
| Soliditet | 32,6 % | 38,3 % | 24,1 % | 30,0 % |
Så ligger Svensk Hamn och skeppsservice AB till
8 av 10 företag i branschen redovisar omsättning. Skalan är logaritmisk.
Omsätter mer än 3 av 8 företag i branschen som redovisar omsättning.
Störst i branschen i kommunen
Icke reguljär sjötrafik på inre vattenvägar av gods i Stockholm
- 1Dalarö Rederi AB7,1 Mkr3 anställda
- 2Business Partner Rosén AB3,3 Mkr1 anställd
- 3Roslagens Sjö & Skog AB1,2 Mkr1 anställd
- 4Balios AB845 Tkr1 anställd
- 5Svensk Hamn och skeppsservice AB456 Tkr
Svensk Hamn och skeppsservice AB är nummer 5 av 8 som redovisar omsättning, och omsätter 70 % av medianen (651 Tkr).
Se alla 8 i registretStörst i branschen i Sverige
Icke reguljär sjötrafik på inre vattenvägar av gods i hela landet
- 1TUGAB Construction AB49,9 Mkr14 anställda
- 2Värmdö Skärgårdstransporter Aktiebolag17,9 Mkr9 anställda
- 3Saxarens Sjöentreprenad AB12,3 Mkr4 anställda
- 4Rederiaktiebolaget Skärgårdsgrus10 Mkr3 anställda
- 5MTO Förvaltning AB8,1 Mkr2 anställda
- 23Svensk Hamn och skeppsservice AB456 Tkr
Svensk Hamn och skeppsservice AB är nummer 23 av 44 som redovisar omsättning, i nivå med medianen (479 Tkr).