Är det här ert företag?

Skapa ett konto för att uppdatera uppgifterna

Uppgifterna nedan kommer ur Bolagsverkets och SCB:s register. För att ändra eller lägga till uppgifter skapar ni ett konto, söker fram J.W Collect AB och visar att ni hör till företaget.

Omsättning

2,2 Mkr

−23,6 % mot 2024 (2,9 Mkr)

Räkenskapsåret till 31 augusti 2025

Anställda

3 anställda

Medelantal räkenskapsåret till 31 augusti 2025

Lönsamhet

13 Tkr

Årets resultat, rörelsemarginal 0,5 %

Soliditet

66,0 %

Eget kapital 639 Tkr

Organisationsnummer

559309-3056

Aktiebolag

Registrerat

2021

Hos Bolagsverket 2021-03-26

Ort

Vällingby

Det finns 2 890 företag i Vällingby.

Status

Verksamt

Juridisk form: Övriga aktiebolag

Om verksamheten

Skivbolag med fokus på artister, klädmärke samt evenemangs - arrangemang.Bolaget ska bedriva byggverksamhet utförande av tjänster i anslutning därtill samt idka förenlig verksamhet.

J.W Collect AB:s verksamhetsföremål ur bolagsordningen hos Bolagsverket.

Branscher

J.W Collect AB är registrerat i 2 branscher hos SCB.

Bifirma

Namn som J.W Collect AB driver delar av verksamheten under, registrerade hos Bolagsverket.

  • JWK Construction

    För den del av verksamheten som avser byggverksamhet.

    Registrerad 28 februari 2022

Bokslut

Ur årsredovisningarna hos Bolagsverket, egen bearbetning.

Balansomslutning
975 Tkr
Resultat efter finansiella poster
13 Tkr
Kassalikviditet
74 %
Flerårsöversikt
Räkenskapsår till2025-082024-082023-082022-08
Omsättning2,2 Mkr2,9 Mkr3 Mkr6,9 Mkr
Resultat efter finansiella poster13 Tkr17 Tkr−912 Tkr2,2 Mkr
Årets resultat13 Tkr17 Tkr––
Anställda32––
Soliditet66,0 %78,0 %58,0 %67,0 %

Så ligger J.W Collect AB till

Omsättning i branschen
1 Tkr10 Tkr100 Tkr1 Mkr10 Mkr100 Mkr2,2 Mkr

640 av 1772 företag i branschen redovisar omsättning. Skalan är logaritmisk.

Jämförelse
J.W Collect AB
2,2 Mkr
Median i branschen i Stockholm
737 Tkr
Median i branschen i Sverige
476 Tkr
Median i kommunen
783 Tkr

Omsätter mer än 502 av 640 företag i branschen som redovisar omsättning.

Störst i branschen i kommunen

Ljudinspelning och musikutgivning i Stockholm

  1. 1Catfarm Music AB152,9 Mkr4 anställda
  2. 2Pinguettes Recordings AB104,2 Mkr
  3. 3Response Music AB82,2 Mkr2 anställda
  4. 4Tracklib Holdings AB62,3 Mkr14 anställda
  5. 5Aloaded AB58,2 Mkr8 anställda
  6. 138J.W Collect AB2,2 Mkr3 anställda

J.W Collect AB är nummer 138 av 640 som redovisar omsättning, och omsätter 3,0 gånger medianen (737 Tkr).

Se alla 640 i registret

Störst i branschen i Sverige

Ljudinspelning och musikutgivning i hela landet

  1. 1Firefly Entertainment AB198,3 Mkr9 anställda
  2. 2Catfarm Music AB152,9 Mkr4 anställda
  3. 3Pinguettes Recordings AB104,2 Mkr
  4. 4Response Music AB82,2 Mkr2 anställda
  5. 5Tracklib Holdings AB62,3 Mkr14 anställda
  6. 287J.W Collect AB2,2 Mkr3 anställda

J.W Collect AB är nummer 287 av 1 611 som redovisar omsättning, och omsätter 4,7 gånger medianen (476 Tkr).

Se branschen på marknadskartan