Montana Ave Media Group AB
Är det här ert företag?
Skapa ett konto för att uppdatera uppgifterna
Uppgifterna nedan kommer ur Bolagsverkets och SCB:s register. För att ändra eller lägga till uppgifter skapar ni ett konto, söker fram Montana Ave Media Group AB och visar att ni hör till företaget.
Omsättning
1,5 Mkr
+360,1 % mot 2024 (328 Tkr)
Räkenskapsåret till 31 december 2025
Anställda
2 anställda
Medelantal räkenskapsåret till 31 december 2025
Lönsamhet
12 Tkr
Årets resultat, rörelsemarginal 1,3 %
Soliditet
10,4 %
Eget kapital 37 Tkr
Organisationsnummer
559266-8932
Aktiebolag
Registrerat
2020
Hos Bolagsverket 2020-08-12
Ort
Stockholm
Det finns 113 970 företag i Stockholm.
Status
Verksamt
Juridisk form: Övriga aktiebolag
Om verksamheten
Bolaget producerar och utvecklar innehåll samt program inom podcast, tv, radio och webb. Bolaget är också verksamt inom manusförfattarskap och frilansjournalism.
Montana Ave Media Group AB:s verksamhetsföremål ur bolagsordningen hos Bolagsverket.
Branscher
Montana Ave Media Group AB är registrerat i 3 branscher hos SCB.
- 59200Ljudinspelning och musikutgivning55 %Huvudbransch
- 90110Litterärt skapande och musikkomposition39 %
- 59110Produktion av film, video och tv-program6 %
Bokslut
Ur årsredovisningarna hos Bolagsverket, egen bearbetning.
- Balansomslutning
- 361 Tkr
- Resultat efter finansiella poster
- 17 Tkr
- Kassalikviditet
- 112 %
| Räkenskapsår till | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 Mkr | 328 Tkr | 371 Tkr | 2 Mkr |
| Resultat efter finansiella poster | 17 Tkr | 31 Tkr | −283 Tkr | 124 Tkr |
| Årets resultat | 12 Tkr | 31 Tkr | – | – |
| Anställda | 2 | 2 | – | – |
| Soliditet | 10,4 % | – | 77,0 % | 73,6 % |
Så ligger Montana Ave Media Group AB till
638 av 1771 företag i branschen redovisar omsättning. Skalan är logaritmisk.
Omsätter mer än 445 av 638 företag i branschen som redovisar omsättning.
Störst i branschen i kommunen
Ljudinspelning och musikutgivning i Stockholm
- 1Catfarm Music AB152,9 Mkr4 anställda
- 2Pinguettes Recordings AB104,2 Mkr
- 3Response Music AB82,2 Mkr2 anställda
- 4Tracklib Holdings AB62,3 Mkr14 anställda
- 5Aloaded AB58,2 Mkr8 anställda
- 193Montana Ave Media Group AB1,5 Mkr2 anställda
Montana Ave Media Group AB är nummer 193 av 638 som redovisar omsättning, och omsätter 2,0 gånger medianen (739 Tkr).
Se alla 638 i registretStörst i branschen i Sverige
Ljudinspelning och musikutgivning i hela landet
- 1Firefly Entertainment AB198,3 Mkr9 anställda
- 2Catfarm Music AB152,9 Mkr4 anställda
- 3Pinguettes Recordings AB104,2 Mkr
- 4Response Music AB82,2 Mkr2 anställda
- 5Tracklib Holdings AB62,3 Mkr14 anställda
- 412Montana Ave Media Group AB1,5 Mkr2 anställda
Montana Ave Media Group AB är nummer 412 av 1 607 som redovisar omsättning, och omsätter 3,1 gånger medianen (481 Tkr).
Se branschen på marknadskartan