Hailey's Restaurang AB
Är det här ert företag?
Skapa ett konto för att uppdatera uppgifterna
Uppgifterna nedan kommer ur Bolagsverkets och SCB:s register. För att ändra eller lägga till uppgifter skapar ni ett konto, söker fram Hailey's Restaurang AB och visar att ni hör till företaget.
Omsättning
1,5 Mkr
−2,0 % mot 2024 (1,5 Mkr)
Räkenskapsåret till 31 december 2025
Anställda
1 anställd
Medelantal räkenskapsåret till 31 december 2025
Lönsamhet
209 Tkr
Årets resultat, rörelsemarginal 15,7 %
Soliditet
41,0 %
Eget kapital 264 Tkr
Organisationsnummer
559203-2949
Aktiebolag
Registrerat
2019
Hos Bolagsverket 2019-04-23
Ort
Sundbyberg
Det finns 5 899 företag i Sundbyberg.
Status
Verksamt
Juridisk form: Övriga aktiebolag
Om verksamheten
Aktiebolaget ska bedriva restaurang, take away och catering verksamhet.I början från en food truck.
Hailey's Restaurang AB:s verksamhetsföremål ur bolagsordningen hos Bolagsverket.
Branscher
Hailey's Restaurang AB är registrerat i 2 branscher hos SCB.
- 56110Restaurangverksamhet81 %Huvudbransch
- 56210Cateringverksamhet vid enskilda evenemang19 %
Bifirma
Namn som Hailey's Restaurang AB driver delar av verksamheten under, registrerade hos Bolagsverket.
Hailey's Food Truck
För den del av verksamheten som avser Food Truck verksamhet.
Registrerad 21 juni 2022
Bokslut
Ur årsredovisningarna hos Bolagsverket, egen bearbetning.
- Balansomslutning
- 653 Tkr
- Resultat efter finansiella poster
- 229 Tkr
- Kassalikviditet
- 168 %
| Räkenskapsår till | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 Mkr | 1,5 Mkr | 1,7 Mkr | 1,4 Mkr |
| Resultat efter finansiella poster | 229 Tkr | −182 Tkr | −3 Tkr | 113 Tkr |
| Årets resultat | 209 Tkr | −182 Tkr | – | – |
| Anställda | 1 | 1 | – | – |
| Soliditet | 41,0 % | 14,0 % | 18,0 % | 35,0 % |
Så ligger Hailey's Restaurang AB till
90 av 181 företag i branschen redovisar omsättning. Skalan är logaritmisk.
Omsätter mer än 27 av 90 företag i branschen som redovisar omsättning.
Störst i branschen i kommunen
Restaurangverksamhet i Sundbyberg
- 1The Oak Canteen AB16,9 Mkr12 anställda
- 2Sundbybergs Sportbar AB12,4 Mkr12 anställda
- 3Mezefabriken Sverige AB12,4 Mkr17 anställda
- 4Landgren Subs AB11,2 Mkr12 anställda
- 5Serif Cebe Restaurang AB11,1 Mkr10 anställda
- 63Hailey's Restaurang AB1,5 Mkr1 anställd
Hailey's Restaurang AB är nummer 63 av 90 som redovisar omsättning, och omsätter 47 % av medianen (3,1 Mkr).
Se alla 90 i registretStörst i branschen i Sverige
Restaurangverksamhet i hela landet
- 1NR drift AB518,3 Mkr311 anställda
- 2Mister York AB374,4 Mkr240 anställda
- 3Structura restaurants AB312,7 Mkr158 anställda
- 4Tinni Richter AB301,9 Mkr150 anställda
- 5Högskolerestauranger AB249,4 Mkr158 anställda
- 8 955Hailey's Restaurang AB1,5 Mkr1 anställd
Hailey's Restaurang AB är nummer 8 955 av 12 887 som redovisar omsättning, och omsätter 46 % av medianen (3,2 Mkr).
Se branschen på marknadskartan