GreenForceGeneration AB
Är det här ert företag?
Skapa ett konto för att uppdatera uppgifterna
Uppgifterna nedan kommer ur Bolagsverkets och SCB:s register. För att ändra eller lägga till uppgifter skapar ni ett konto, söker fram GreenForceGeneration AB och visar att ni hör till företaget.
Omsättning
3 Mkr
+9,7 % mot 2024 (2,8 Mkr)
Räkenskapsåret till 31 december 2025
Anställda
5 anställda
Medelantal räkenskapsåret till 31 december 2025
Lönsamhet
430 Tkr
Årets resultat, rörelsemarginal 14,5 %
Soliditet
50,8 %
Eget kapital 916 Tkr
Organisationsnummer
559200-7313
Aktiebolag
Registrerat
2019
Hos Bolagsverket 2019-04-01
Ort
Stockholm
Det finns 113 970 företag i Stockholm.
Status
Verksamt
Juridisk form: Övriga aktiebolag
Om verksamheten
Utveckling, drift och bemanning av Café och Restaurangverksamhet. Transport- och organisationskonsult inom hållbara transporter och logistik.
GreenForceGeneration AB:s verksamhetsföremål ur bolagsordningen hos Bolagsverket.
Branscher
GreenForceGeneration AB är registrerat i 4 branscher hos SCB.
- 56110Restaurangverksamhet50 %Huvudbransch
- 70200Konsultverksamhet avseende företags organisation30 %
- 85594Personalutbildning15 %
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar5 %
Bifirma
Namn som GreenForceGeneration AB driver delar av verksamheten under, registrerade hos Bolagsverket.
Rackarbacken Terrass
För den del av verksamheten som avser utveckling, drift och bemanning av café och restaurangverksamhet.
Registrerad 4 januari 2024
Bokslut
Ur årsredovisningarna hos Bolagsverket, egen bearbetning.
- Balansomslutning
- 1,8 Mkr
- Resultat efter finansiella poster
- 430 Tkr
- Kassalikviditet
- 74 %
| Räkenskapsår till | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 Mkr | 2,8 Mkr | 2 Mkr | 1,9 Mkr |
| Resultat efter finansiella poster | 430 Tkr | 345 Tkr | 9 Tkr | −729 Tkr |
| Årets resultat | 430 Tkr | 345 Tkr | – | – |
| Anställda | 5 | 4 | – | – |
| Soliditet | 50,8 % | 25,7 % | 8,1 % | 6,9 % |
Så ligger GreenForceGeneration AB till
2278 av 4106 företag i branschen redovisar omsättning. Skalan är logaritmisk.
Omsätter mer än 997 av 2278 företag i branschen som redovisar omsättning.
Störst i branschen i kommunen
Restaurangverksamhet i Stockholm
- 1Structura restaurants AB312,7 Mkr158 anställda
- 2Högskolerestauranger AB249,4 Mkr158 anställda
- 3Gondolen AB152,5 Mkr85 anställda
- 4Solna Eventcenter AB137,9 Mkr68 anställda
- 5Aktiebolaget Hotel & Restaurant Riche131,1 Mkr73 anställda
- 1 281GreenForceGeneration AB3 Mkr5 anställda
GreenForceGeneration AB är nummer 1 281 av 2 278 som redovisar omsättning, och omsätter 81 % av medianen (3,7 Mkr).
Se alla 2 278 i registretStörst i branschen i Sverige
Restaurangverksamhet i hela landet
- 1NR drift AB518,3 Mkr311 anställda
- 2Mister York AB374,4 Mkr240 anställda
- 3Structura restaurants AB312,7 Mkr158 anställda
- 4Tinni Richter AB301,9 Mkr150 anställda
- 5Högskolerestauranger AB249,4 Mkr158 anställda
- 6 677GreenForceGeneration AB3 Mkr5 anställda
GreenForceGeneration AB är nummer 6 677 av 12 888 som redovisar omsättning, i nivå med medianen (3,2 Mkr).
Se branschen på marknadskartan