Valhalla Taxi AB
Är det här ert företag?
Skapa ett konto för att uppdatera uppgifterna
Uppgifterna nedan kommer ur Bolagsverkets och SCB:s register. För att ändra eller lägga till uppgifter skapar ni ett konto, söker fram Valhalla Taxi AB och visar att ni hör till företaget.
Omsättning
327 Tkr
−67,3 % mot 2024 (999 Tkr)
Räkenskapsåret till 31 december 2025
Anställda
1 anställd
Medelantal räkenskapsåret till 31 december 2025
Lönsamhet
−49 Tkr
Årets resultat, rörelsemarginal −14,4 %
Soliditet
−45,1 %
Eget kapital −33 Tkr
Organisationsnummer
559199-8561
Aktiebolag
Registrerat
2019
Hos Bolagsverket 2019-03-25
Ort
Bromma
Det finns 11 424 företag i Bromma.
Status
Verksamt
Juridisk form: Övriga aktiebolag
Om verksamheten
Aktiebolaget ska bedriva taxi- och limousinverksamhet, bilvård och försäljning och installation av trädgårdsutrustning.
Valhalla Taxi AB:s verksamhetsföremål ur bolagsordningen hos Bolagsverket.
Branscher
Valhalla Taxi AB är registrerat i 2 branscher hos SCB.
Bifirma
Namn som Valhalla Taxi AB driver delar av verksamheten under, registrerade hos Bolagsverket.
Valhalla Trädgårdsinstallationer
För den del av verksamheten som avser försäljning och installation av trädgårdsutrustning.
Registrerad 8 april 2020
Så ligger Valhalla Taxi AB till
400 av 2386 företag i branschen redovisar omsättning. Skalan är logaritmisk.
Omsätter mer än 59 av 400 företag i branschen som redovisar omsättning.
Störst i branschen i kommunen
Passagerartrafik på beställning, fordon med förare i Stockholm
- 1Inclusion Services International AB63,4 Mkr
- 2Ankebo Transport AB37,4 Mkr39 anställda
- 3Union Taxi AB36,4 Mkr
- 4Björnligan Transport AB30,4 Mkr30 anställda
- 5SILIVA AB25,6 Mkr
- 341Valhalla Taxi AB327 Tkr1 anställd
Valhalla Taxi AB är nummer 341 av 400 som redovisar omsättning, och omsätter 26 % av medianen (1,2 Mkr).
Se alla 400 i registretStörst i branschen i Sverige
Passagerartrafik på beställning, fordon med förare i hela landet
- 1Majvillan Transport AB335,9 Mkr
- 2Kristianstad Taxi & Buss Aktiebolag211,5 Mkr190 anställda
- 3Taxi Sydväst AB197,9 Mkr
- 4Maximilians Transporter AB147,5 Mkr
- 5Östgöta Taxi AB107,5 Mkr
- 2 152Valhalla Taxi AB327 Tkr1 anställd
Valhalla Taxi AB är nummer 2 152 av 2 568 som redovisar omsättning, och omsätter 26 % av medianen (1,2 Mkr).
Se branschen på marknadskartan