Är det här ert företag?

Skapa ett konto för att uppdatera uppgifterna

Uppgifterna nedan kommer ur Bolagsverkets och SCB:s register. För att ändra eller lägga till uppgifter skapar ni ett konto, söker fram R. Montana Aktiebolag och visar att ni hör till företaget.

Omsättning

592 Tkr

+9,6 % mot 2023 (540 Tkr)

Räkenskapsåret till 31 december 2024

Anställda

1 anställd

Medelantal räkenskapsåret till 31 december 2024

Lönsamhet

−68 Tkr

Årets resultat, rörelsemarginal −9,6 %

Soliditet

−30,9 %

Eget kapital −54 Tkr

Organisationsnummer

559057-3340

Aktiebolag

Registrerat

2016

Hos Bolagsverket 2016-04-04

Ort

Stockholm

Det finns 113 970 företag i Stockholm.

Status

Verksamt

Juridisk form: Övriga aktiebolag

Om verksamheten

Bolaget ska bedriva musikproduktion, producera medieproduktion i ljud, kompositörsverksamhet, turnéverksamhet och artistverksamhet inom musik, film, TV, och video, litterärt skapande, produktion av sceniska framträdanden, uthyrning av instrument, import och export av livsmedel samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även ge ut fonogram samt film och video.

R. Montana Aktiebolag:s verksamhetsföremål ur bolagsordningen hos Bolagsverket.

Branscher

R. Montana Aktiebolag är registrerat i 3 branscher hos SCB.

Bifirmor

Namn som R. Montana Aktiebolag driver delar av verksamheten under, registrerade hos Bolagsverket.

  • R.Montana Records

    För den del av verksamheten som avser utgivning av fonogram samt film och videos.

    Registrerad 18 april 2018

  • Det särskilda företagsnamnet har hävts. Det tidigare namnet var Rayo

    För den del av verksamheten som avser artistverksamhet inom musik, film, tv, video, musikproduktion, uthyrning av instrument, litterärt skapande, turnéer. Bifirman ska importera och exportera

    Registrerad 27 mars 2023

Bokslut

Ur årsredovisningarna hos Bolagsverket, egen bearbetning.

Balansomslutning
175 Tkr
Resultat efter finansiella poster
−68 Tkr
Kassalikviditet
104 %
Flerårsöversikt
Räkenskapsår till2024-122023-122022-12
Omsättning592 Tkr540 Tkr401 Tkr
Resultat efter finansiella poster−68 Tkr–−46 Tkr
Årets resultat−68 Tkr−14 Tkr–
Anställda1––
Soliditet−30,9 %4,5 %14,1 %

Så ligger R. Montana Aktiebolag till

Omsättning i branschen
1 Tkr10 Tkr100 Tkr1 Mkr10 Mkr592 Tkr

914 av 5790 företag i branschen redovisar omsättning. Skalan är logaritmisk.

Jämförelse
R. Montana Aktiebolag
592 Tkr
Median i branschen i Stockholm
674 Tkr
Median i branschen i Sverige
466 Tkr
Median i kommunen
784 Tkr

Omsätter mer än 430 av 914 företag i branschen som redovisar omsättning.

Störst i branschen i kommunen

Scenkonst i Stockholm

  1. 1WE Sport AB76,8 Mkr3 anställda
  2. 2Levenum AB69,7 Mkr
  3. 3Johan Glans AB37,1 Mkr2 anställda
  4. 4Picadill Production AB28,6 Mkr1 anställd
  5. 5Stockholm Concert Orchestra AB28,4 Mkr3 anställda
  6. 484R. Montana Aktiebolag592 Tkr1 anställd

R. Montana Aktiebolag är nummer 484 av 914 som redovisar omsättning, och omsätter 88 % av medianen (674 Tkr).

Se alla 914 i registret

Störst i branschen i Sverige

Scenkonst i hela landet

  1. 1Cecilia S. Nöje AB121,7 Mkr1 anställd
  2. 2WE Sport AB76,8 Mkr3 anställda
  3. 3Levenum AB69,7 Mkr
  4. 4Kulturaktiebolaget Det Blir Kul65,2 Mkr3 anställda
  5. 5Joel Sjöö Musik & Media AB43,3 Mkr1 anställd
  6. 1 176R. Montana Aktiebolag592 Tkr1 anställd

R. Montana Aktiebolag är nummer 1 176 av 2 683 som redovisar omsättning, och omsätter 1,3 gånger medianen (466 Tkr).

Se branschen på marknadskartan