Henrik Ryhle Produktion AB
Är det här ert företag?
Skapa ett konto för att uppdatera uppgifterna
Uppgifterna nedan kommer ur Bolagsverkets och SCB:s register. För att ändra eller lägga till uppgifter skapar ni ett konto, söker fram Henrik Ryhle Produktion AB och visar att ni hör till företaget.
Omsättning
602 Tkr
−20,7 % mot 2024 (759 Tkr)
Räkenskapsåret till 31 december 2025
Anställda
1 anställd
Medelantal räkenskapsåret till 31 december 2025
Lönsamhet
17 Tkr
Årets resultat, rörelsemarginal 3,7 %
Soliditet
31,1 %
Eget kapital 77 Tkr
Organisationsnummer
556924-8924
Aktiebolag
Registrerat
2013
Hos Bolagsverket 2013-03-05
Ort
Lidingö
Det finns 8 235 företag i Lidingö.
Status
Verksamt
Juridisk form: Övriga aktiebolag
Om verksamheten
Produktion av film, video och TV-program samt press- och övrig fotografverksamhet.
Henrik Ryhle Produktion AB:s verksamhetsföremål ur bolagsordningen hos Bolagsverket.
Branscher
Henrik Ryhle Produktion AB är registrerat i 2 branscher hos SCB.
- 59110Produktion av film, video och tv-program90 %Huvudbransch
- 74200Fotoverksamhet10 %
Bokslut
Ur årsredovisningarna hos Bolagsverket, egen bearbetning.
- Balansomslutning
- 247 Tkr
- Resultat efter finansiella poster
- 22 Tkr
- Kassalikviditet
- 95 %
| Räkenskapsår till | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 602 Tkr | 759 Tkr | 699 Tkr | 752 Tkr |
| Resultat efter finansiella poster | 22 Tkr | 73 Tkr | 42 Tkr | 24 Tkr |
| Årets resultat | 17 Tkr | 58 Tkr | – | – |
| Anställda | 1 | 1 | – | – |
| Soliditet | 31,1 % | 27,3 % | 33,3 % | 28,1 % |
Så ligger Henrik Ryhle Produktion AB till
61 av 117 företag i branschen redovisar omsättning. Skalan är logaritmisk.
Omsätter mer än 31 av 61 företag i branschen som redovisar omsättning.
Störst i branschen i kommunen
Produktion av film, video och tv-program i Lidingö
- 1Mylingen AB7,8 Mkr4 anställda
- 2Wiva Film! AB7,4 Mkr3 anställda
- 3ALL-PEACE AB5,7 Mkr
- 4Bruto Studio AB3,9 Mkr
- 5Kul i Rutan AB3,4 Mkr2 anställda
- 30Henrik Ryhle Produktion AB602 Tkr1 anställd
Henrik Ryhle Produktion AB är nummer 30 av 61 som redovisar omsättning, i nivå med medianen (590 Tkr).
Se alla 61 i registretStörst i branschen i Sverige
Produktion av film, video och tv-program i hela landet
- 1Meter Entertainment AB469 Mkr46 anställda
- 2FilmLance International Aktiebolag257,7 Mkr11 anställda
- 3BLACK SPARK FILM & TV AB155,3 Mkr0 anställda
- 4Jarowskij Yellow Bird AB119,8 Mkr0 anställda
- 5Breakable Films International AB117,1 Mkr17 anställda
- 1 854Henrik Ryhle Produktion AB602 Tkr1 anställd
Henrik Ryhle Produktion AB är nummer 1 854 av 3 464 som redovisar omsättning, och omsätter 88 % av medianen (681 Tkr).
Se branschen på marknadskartan